1000 znaków pozostało

Konflikty w małżeństwie

Agata Ruchel-Chojka: Seksuolog Wrocław włącz . Opublikowano w Terapia małżeńska

Małżeństwo współdziała w każdej dziedzinie życia, stwarza to więc okazję do licznych sporów. Negatywne uczucia wyraża się w partnerstwie otwarcie i często w gwałtowny sposób. Małżonkowie często  mają  w stosunku do siebie nierealne oczekiwania

. Warto jest wiedzieć, że konfliktów nie da się uniknąć. Z  upływem lat partnerzy ulegają nieustannym zmianom, ale nieczęsto zachodzą one u obojga jednocześnie. Można potraktować konflikt jako wyzwanie, któremu należy stawić czoła - zmiana niesie za sobą możliwość rozwoju.

Źródłem konfliktów mogą być liczne mity na temat małżeństwa utrwalone w naszym społeczeństwie. Oto niektóre z nich: Miłość pomoże nam przetrwać, Nasze małżeństwo będzie inne niż wszystkie, Dzieci uczynią nas szczęśliwymi.  Inną przyczyną konfliktów są nierealne oczekiwania w stosunku do drugiej osoby. Każdy obszar życia, który jest dzielony z partnerem jest potencjalnym źródłem konfliktów: pieniądze, seks, praca, dzieci, teściowa, religia, sposób spędzania wolnego czasu, przyjaciele , alkohol itp. Sposób, jaki para radzi sobie z konfliktami, wpływa na to, czy okażą się one niszczące dla małżeństwa, czy też nie. Nieumiejętność skutecznego rozwiązywania konfliktów jest najpoważniejszą przeszkodą w osiągnięciu satysfakcji w związku. Konflikty ujawniające się często się powtarzają, dlatego tak ważne jest aby nauczyć się odpowiednio sobie z nimi radzić. Efektywne rozwiązywanie konfliktu sprawia, że relacja między partnerami staje się bliższa.

Wzajemny szacunek oraz wspólne podejmowanie decyzji zdaje się być podstawą do wspólnej pracy.  W związkach, w których panuje wzajemny szacunek, partnerzy starają się zrozumieć i uszanować odmienny punkt widzenia. Wspólne angażowanie zaś w  rozwiązywanie konfliktu pomaga wypracować twórcze myślenie, możliwe do przyjęcia cele. Należy jednak pamiętać, że praca nad relacją  wymaga obiektywizmu, a to największa trudność  partnerów, dlatego właśnie wspólna praca  z terapeutą zdaje się być dobrym rozwiązaniem.

Autorem artykułu jest Agata Ruchel dyplomowany seksuolog i psycholog z dużym doświadczeniem.
Jeżeli potrzebujesz więcej informacji lub pomocy zapraszam do umówienia wizyty w moim gabinecie we Wrocławiu.

Tags: Terapia małżeńska terapia małżeństw konflikty w małżeństwie Seksuolog Wrocław

Witam Serdecznie

agata-ruchel-seksuolog-portret 300