1000 znaków pozostało

Nuda w Związku

Agata Ruchel-Chojka: Seksuolog Wrocław włącz . Opublikowano w Terapia małżeńska

Najpoważniejszym problemem w związku jest nuda. Namiętność obumiera w miarę trwania związku obojga ludzi, gdyż wymaga absolutnego uwielbiania partnera, co staje się niemożliwe w realistycznym spostrzeganiu partnera. Utrzymanie atrakcyjności, bliskości, zaufania, staje się dużym trudem dla partnerów stałego związku. Decydujące ma tu utrzymanie satysfakcjonującego poziomu intymności. Przyczyn spadku intymności można wymieniać wiele, np. nieodpowiedzialność, zmęczenie, zdrada itd., jednak bardziej niebezpiecznym problemem jest nuda.

W początkowych fazach związek daje nam dużo stymulacji: ekscytujące jest poznawanie siebie, robienie wspólnie nowych rzeczy, ekscytujący jest seks.. Wraz z upływem czasu duża część ekscytacji spada, co oczywiście ma swe odzwierciedlenie w łóżku. Duża ilość  małżeństw uprawia seks w miarę trwania związku coraz rzadziej, zapominamy o pielęgnowaniu naszej intymności i staje się to raczej spełnieniem obowiązku małżeńskiego niż wyrazem emocji, przyjemnością dawania siebie. Po kilku latach związku partner nie jest już nowym człowiekiem. Przestaje być fascynacją, dlatego spada wzajemne zainteresowanie. Jest to przejaw występującej tzw. habituacji, czyli utrata zainteresowania dla obiektów, które straciły walor nowości.

Nuda jest ciężkim przeciwnikiem, jednak jedno jest pewne- nie można jej przeczekać. Warto pamiętać tu o robieniu nowych rzecz wspólnie  z partnerem.  Jest to źródło ekscytacji, nad którymi można panować. Mowa tu o nie robieniu czynności, które  są niezmienne i od początku trudno uznać je za podniecające, np. prace domowe, oglądanie telewizji, zakupy lub codzienna opieka nad dziećmi. Wykonywanie takich rutynowych czynności może dać efekt odwrotny, gdyż dobrowolnie pozbawiamy się w ten sposób źródła stymulacji i pielęgnacji związku.

Autorem artykułu jest Agata Ruchel dyplomowany seksuolog i psycholog z dużym doświadczeniem.
Jeżeli potrzebujesz więcej informacji lub pomocy zapraszam do umówienia wizyty w moim gabinecie we Wrocławiu.

Tags: nuda w związku Terapia małżeńska terapia małżeństw Seksuolog Wrocław

Witam Serdecznie

agata-ruchel-seksuolog-portret 300