1000 znaków pozostało

Wstręt seksualny u jednego z partnerów

Agata Ruchel-Chojka: Seksuolog Wrocław włącz . Opublikowano w Terapia małżeńska

 

Brak ochoty na seks czy nawet Wstręt seksualny (awersja seksualna) definiowany jest jako dysfunkcja seksualna która nie jest spowodowana zaburzeniem organicznym ani chorobą somatyczną. Osoba taka nie jest zdolna do uczestniczenia w związkach seksualnych odpowiednio

do swoich pragnień. Perspektywa kontaktu seksualnego powoduje niechęć, obawę lub lęk w wystarczającym stopniu, by unikać aktywności seksualnej. Jeśli nawet dojdzie do  aktywności seksualnej - w przypadku osoby borykającą się ze wstrętem seksualnym - pojawi się uczucie silnie negatywne i niezdolność do przeżywania przyjemności.

Do typowych objawów można zaliczyć unikanie kontaktów seksualnych, ale też objawy wegetatywne, czyli: kołatanie serca, drżenie ciała, zwiększona potliwość podczas kontaktu z partnerem.  Osoba nie reaguje na pieszczoty partnera, często z wyraźnym uczuciem wstrętu i niechęci. Mogą powstać nieprzyjemne wyobrażenia dotyczące sfery seksualnej partnera. Czasem wystąpić mogą objawy dyspareunii ( czyli bólu) podczas kontaktów seksualnych.

Wstręt seksualny występuje przy prawidłowej zdolności do współżycia seksualnego oraz przy prawidłowej zdolności przeżywania satysfakcji seksualnej.  Jest postacią interakcyjnej dysfunkcji, która jest najczęściej następstwem długotrwałej lub krótkotrwałej, lecz  rozczarowującej sytuacji seksualnej z konkretnym partnerem. Awersja może wystąpić po interakcji partnerskiej nieseksualnej, która prowadzi do negatywnej oceny partnera oraz negatywnych do niego nastawień. Może być wynikiem negatywnych nastawień ogólnych lub ograniczonych tylko do sfery seksualnej. Zjawisko to jest  obserwowane u kobiet i coraz częściej wśród mężczyzn.

Autorem artykułu jest Agata Ruchel dyplomowany seksuolog i psycholog z dużym doświadczeniem.
Jeżeli potrzebujesz więcej informacji lub pomocy zapraszam do umówienia wizyty w moim gabinecie we Wrocławiu.

Tags: oziębłość wstręt seksualny Terapia małżeńska oziębłość seksualna Seksuolog Wrocław brak ochoty na seks

Witam Serdecznie

agata-ruchel-seksuolog-portret 300