1000 znaków pozostało

Brak orgazmu - Satysfakcja seksualna kobiet

Agata Ruchel-Chojka: Seksuolog Wrocław włącz . Opublikowano w Zaburzenia Kobiet

Na nasze zdrowie seksualne wpływa styl życia. Granica między rolami płciowymi zaciera się coraz bardziej wkraczając też w sferę seksu. Obecny styl życia sprawia, że kobieta wychodzi ze stereotypowej roli. Prasa kobieca i kultura wielkomiejskich singli stworzyła nowe pokolenie kobiet - bezpruderyjne, odważne, świadome swojej seksualności.

W dzisiejszych czasach kobieta nie  waha się być aktywną, dominującą, a nawet agresywną, jeśli ma  to jej dostarczyć przyjemności. Bez lęku i wstydu narzuca swoje fantazje, eksperymentuje. Dzisiejsza cywilizacja tworzy człowieka jakby wyprodukowanego w fabryce. Ulegając presji społecznej dajemy się wciągnąć w wir pędzącej prozy życia. Cała ta walka sprawia, że odbija się to na naszej psychice. Emocje mają zdecydowany wpływ na nasze życie, dotyczą każdego z nas i nie jesteśmy czasem w stanie nad nimi zapanować..

Orgazm kobiety to szczyt jej podniecenia. Dochodzi do niego poprzez doprowadzającą i odprowadzającą stymulację. Cyrkularny model kobiecej seksualności opiera się na uwodzeniu (z włączeniem pożądania), uczuciu (podniecenie i plateau), poddaniu się (orgazm) oraz refleksji. Wiemy już, dlaczego kobiety o silnej osobowości mają problemy z osiągnięciem orgazmu. Koniecznym warunkiem do jego wystąpienia jest uległość z ich strony. Jednakże aktywność seksualna kobiety nie jest uwarunkowana wyłącznie fizycznością. Dużą rolę odgrywa tu osobista satysfakcja, powodowana poczuciem bliskości i łączności z partnerem. W modelu cyrkularnym ważna jest satysfakcja, a nie orgazm. Zachowania seksualne człowieka związane są z układem nagrody w mózgu, którego pobudzenie daje poczucie przyjemności. Układ nagrody to układ podkorowy, który jest mocno związany z emocjami, tak wiec człowiek w pełni go nie kontroluje. Kora mózgowa w dużej mierze wpływa na poczucie przynależności do płci. Pełni też ważną rolę w uczeniu się zachowań seksualnych. Satysfakcja seksualna determinowana jest przez wiele czynników, takich jak biologia, fizjologia, kultura, wychowanie, oraz przez liczne psychologiczne czynniki, wliczając w to obraz samego siebie.

Ważne jest, aby pamiętać, że na podniecenie seksualne kobiet zdecydowanie wpływa jej psychika i liczne uwarunkowania społeczno – kulturowe. Kultura masowa to zjawisko powszechne. Jej znamienną cechą jest erotyzacja, która sięga wszędzie. Seks jest codziennym  tematem  naszego życia. Pozytywnym aspektem współczesnej obyczajowości na seks jest podjęcie pracy zawodowej przez kobietę, co rozwija jej osobowość, czyniąc z niej lepszą partnerkę seksualną. Negatywna strona obecnej obyczajowości seksualnej to m.in. autonomizacja seksu, rywalizacja płci, nacisk na zadaniowość w zachowaniach seksualnych oraz szaleńcza pogoń za orgazmem jako sensem współżycia, za czym stoi zagubienie w systemie wartości .

Kobieca seksualność nie jest kopią męskiej seksualności. Fakt rozpoznania i leczenia zaburzeń orgazmu jest po części kulturowym przypadkiem. Można tu mówić o wzajemnym oddziaływaniu czynników fizycznych , psychicznych i społeczno- kulturowych.  To skłania do zainteresowania się w jaki sposób czynniki nie tylko fizyczne, ale przede wszystkim psychiczne wpływają na seksualność kobiet.

Autorem artykułu jest Agata Ruchel dyplomowany seksuolog i psycholog z dużym doświadczeniem.
Jeżeli potrzebujesz więcej informacji lub pomocy zapraszam do umówienia wizyty w moim gabinecie we Wrocławiu.

Tags: zaburzenia seksualne kobiet Brak orgazmu Satysfakcja seksualna kobiet Seksuolog Wrocław

Witam Serdecznie

agata-ruchel-seksuolog-portret 300